Новоград-Волинський. Батьківщина Лесі

Останньою зупинкою у пошуках «Лесиного натхнення» команда проєкту стала шукати там де все почалось. Рідний куточок її родини і власне історична батьківщина – Новоград-Волинський. Літературно-музейний комплекс, що розміщений на засадах дому Лесиної сімї. Музей, де зберігається і експонується найбільша кількість в Україні особистих речей, що належали письменниці та її родини.

В п’яти кімнатах Літературно-меморіального музею Лесі Українки відтворено життя родини Косачів у Звягелі: документи, картини, фотографії, книги, меблі того часу. Представлені матеріали літературно-етнографічної діяльності А. П. Косач (Олени Пчілки). Особливе хвилювання охоплює відвідувачів в дитячій кімнаті. Експонується муляж метричної книги із записом про день і місце народження Лариси Петрівни Косач та унікальні меморіальні речі письменниці: український національний костюм, пенал, чашка, привезена нею з далекої Італії. Одинадцять щасливих років прожила тут родина Косачів. Спогади дитинства Звягельського періоду оживуть у творах Лесі Українки «Лісова пісня», «Купала на Волині», «Забуті слова», «Подорож до моря».

В окремому залі Літературно-меморіального музею Лесі Українки експонуються реліквії родини Косачів та її оточення. Серед них — фотографія Лесі «Волинська хата», порцелянова тарілка, соусник, молочник, жіноче портмоне, передані музею Єлизаветою Іванівною Листовською. Доповнюють експозицію речі з родини Філіпа Ірінеєвича Немоловського приятеля Петра Антоновича Косача, лікаря, який лікував Лесю. Це аптечка, пляшечки для ліків, крісло, фотографії, передані музею племінницею Ф. І. Немоловського — Аллою Олександрівною Гарус.

В 1985 меморіальний будинок з’єднали перехідною галереєю з будинком, де жили господарі Окружком, в яких молоде подружжя Косачів винаймала квартиру. Сьогодні Літературно-меморіальний музей Лесі Українки — це літературно-меморіальний комплекс з двох частин: меморіальної та відділу пам’яті поетеси «Серед живих жива», де експонуються матеріали багатогранної літературної спадщини Лесі Українки, твори українських письменників, оригінальні сувеніри та виготовлені з любов’ю подарунки музею. Представлені також матеріали щорічних, а з 1986 року — міжнародних літературно-мистецьких свят «Лесині джерела», що проходять у дні пам’яті геніальної поетеси на початку серпня. І здається в такі дні, що весь світ їде до Лесі для очищення, освячення, їде до Лесі на сповідь.

Знімальній групі проєкту пощастило пройтися кімнатами музею та долучитися до історії цього місця з справжньою берегинею музею Римською Вірою Омельянівною.
 Своєю титанічною працею Віра Римська й досі сіє в людських серцях зерно любові до рідного краю та славних і талановитих земляків. Власними руками вона створює нові цікаві експозиції в музеї. Невтомно шукає найтонші й маловідомі загалу ниточки з минулого письменниці, аби відтворити її життя до найменших дрібниць.

Сьогодні за стільки років неможливо порахувати всі тематичні вечори, літературно-мистецькі зустрічі письменників, поетів, презентації книг, заходи в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв — «Лесині джерела», до Дня народження Лесі Українки, виставки образотворчого мистецтва в різних жанрах, персональні виставки професійних художників, художників-дизайнерів, музикантів, піснярів та інших, які були організовані в музеї.

Дивіться також

Поділитися